Fenerbahçe’ye silahlı saldırı TBMM gündeminde

By
Updated: Ocak 11, 2016

Cumhuriyet Halk Partisi’nden Kocaeli Milletvekilliği yapan Tahsin Tarhan 9 ay önce Fenerbahçe Futbol Takımı’na yapılan silahlı saldırıyı TBMM gündemine getirdi. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na birer soru önergesi veren Tahsin Tarhan bu olayın faillerin bulunması konusunda neden adım atılamadığını dile getirdi…

Fenerbahçe Profesyonel Futbol takımı futbolcularını 4 Nisan 2015 tarihinde Rize’den Trabzon’a götüren otobüse yapılan saldırı sonrasında pek çok inceleme yapıldığı fakat Ankara’dan giden özel ekipler tarafından da bu çalışmalara katkı yapıldığının açıklandığını hatırlatan Tahsin Tarhan Trabzon Valisi’nin gözaltına alınan iki kişiyle ilgili detaylar vererek açıklama yaptığını kaydeden Tarhan kuvvetli suç şüphesi bulunmadığı gerekçesi ile gözaltına alınan iki kişinin serbest bırakıldığını hatırlattı.

Türkiye’de değil dünya gündemine oturan olayın üzerinden 9 ay geçmiş olmasına rağmen henüz iddianamenin dahi hazırlanmadığının basına yansıdığını ifade eden Tahsin Tarhan Sarı-Lacivertli Kulübün Genel Sekreteri Mahmut Uslu’nun açıklamalarında illegal bir yapılanmadan şüpheleniyoruz bu örgütün ortaya çıkarılması için en üst mercilere kadar resmi başvurularımızı yaptık sözlerini de hatırlattı.

NEDEN İDDİANAME HAZIRLANAMADI?
Fenerbahçe gibi Türkiye’nin en köklü kulübünün futbol takımına karşı yapılan bu silahlı saldırının aydınlatılmasının Türkiye’nin dünya kamuoyundaki itibarı açısından da son derece önemli olduğuna vurgu yapan Tarhan Adalet Bakanı Bozdağ’a, Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yeterli delil olmadığı sebebi ile henüz iddianamenin hazırlanmadığı doğru mudur? şeklinde bir soru yöneltti.

Trabzon Valisi’nin saldırının oluş şeklini de ifade ederek olayın hemen ardından yaptığı açıklamaların dayanağını da soran Tarhan önergesinde Trabzon Valisi tarafından yaptığı açıklama ile şüpheli sıfatı ile alınan iki kişinin delil yetersizliği gibi bir gerekçe ile serbest bırakılması bir çelişki değil midir? Bu olay için Ankara’dan giden özel ekiplerin de katıldığı incelemelerde belge, bilgi ve delillerin toplanmasında yeteri kadar özenli ve hassas davranılmamış mıdır? Bu olayın üzerinden aylar geçmesine rağmen saldırının gerçekleştiği anda kamuoyuna çok hassas bir çalışma yapılıyor izlenimi verilmesine rağmen hala daha fail veya faillerin tespit edilerek yakalanması konusunda bu kadar geç kalınmasının nedeni nedir? şeklinde bir soru yöneltti.

OLAYA BAKANLIK MÜDAHİL OLACAK MI?
CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan bu olaya ait ikinci önergede ise Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a olaya ilişkin gelişmeleri Bakanlık olarak takip edip etmediğini sordu. Bu olaydan sonra sporcuların güvenliğinin sağlanması için önlemler arttırılmış mıdır? Dava açılırsa; Sporda şiddete karşı Bakanlık olarak bir duruş sergilenmesi amacıyla davaya müdahil olma talebinde bulunacak mısınız? şeklinde soru sordu.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply