Galatasaray ve Fenerbahçe’nin muhtemel rakipleri

By
Updated: Haziran 17, 2017

Türkiye’yi bu sezon UEFA Avrupa Ligi’nde temsil edecek ve ön eleme oynayacak olan temsilcilerimizden Galatasaray ve Fenerbahçe’nin muhtemel rakipleri belli oldu.

UEFA Avrupa Ligi ikinci ön eleme turundaki rakibi 19 Haziran Pazartesi günü belli olacak olan Galatasaray kura çekimlerinde seri başı olma ve gruplara kalırsa da birinci torbada yer alma hakkına sahip.

Hürriyette yer alan habere göre tüm kura çekimlerine seri başı olarak katılacak Fenerbahçe de gruplara kalırsa muhtemelen birinci torbada kuraya katılacak. Sarı lacivertliler ancak çok büyük sürprizler yaşanırsa ikinci torbaya düşecek.

UEFA sıralamasında yüksek puanlara sahip takımlardan;

İnter

Bayer Leverkusen

Celta de Vigo

 

Valencia

Dnipro

Borussia Mönchengladbach

Leicester City

WfL Wolfsburg

Schalke 04

Fiorentina

ulusal liglerindeki kötü performanslarından dolayı gelecek sezon Avrupa Kupaları’na katılamayacak.

Bu takımların Avrupa’dan uzak kalması da UEFA Avrupa Ligi’nde ön eleme oynayacak  veya direkt gruplara katılacak 150’yi aşkın takım arasında Galatasaray’ı en iyi altıncı ve Fenerbahçe’yi ise en iyi sekizinci puana sahip takım konumuna getirdi.

Bu olaydan dolayı hem Cim Bom hem de Sarı Kanarya, tüm kuralara seri başı olarak katılacaklar.

Avrupa Ligi 12 ayrı grupta yapıldığından, grup aşamasında birinci torbada yer almak için de ilk 12 takım arasında olmak yetiyor.
Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme ve play-off turunda başarılı olamayanların da UEFA Avrupa Ligi’ne katılma hakkı olduğundan oradan gelecek takımlarla Galatasaray ve Fenerbahçe’nin ilk 12’nin altına düşmemeleri lazım.

Şampiyonlar Ligi’nde ön eleme oynayacak

Sevilla

Dinamo Kiev

Ajax

Napoli

Olympiakos’un puanları Galatasaray’dan bu takımlara ek olarak Liverpool’un puanı da Fenerbahçe’den yüksek.

Takımların tamamı Şampiyonlar Ligi’nden elenip UEFA Avrupa Ligi’ne katılsa dahi Galatasaray en iyi 11. puana sahip takım olarak birinci torbadan gruplara katılacak.

Fenerbahçe ise Başakşehir, AEK, Nice, Young Boys, Steau Bükreş, Club Brugge CSKA Moskova, Viktoria Pizen gibi tüm düşük puanlı takımların seri başı takımları elemesi anlamına gelecek mucize sonuçlar gerçekleşirse ikinci torbaya düşmesi doğacak.

Bu favori takımlardan sadece ikisinin rakiplerini elemesi halinde Sarı lacivertliler de Galatasaray gibi gruplara birinci torbadan katılacak.
Avrupa Ligi’ne direkt grup aşamasından katılacak Konyaspor’un ise düşük puanından dolayı en fazla 3. torbada yer alma şansı bulunuyor.

Avrupa Ligi’nde birinci ve ikinci ön eleme turu kuraları 19 Haziran Pazartesi günü çekilecek.

Şampiyonaya ikinci ön eleme turundan itibaren katılacak Galatasaray’ın rakibi birinci ön eleme turundaki eşleşmelerden galip ayrılacak veya şampiyonaya ikinci ön elemeden katılacak takımlardan biri olacak.

UEFA Avrupa Ligi’ne birinci veya ikinci ön elemeden katılacak.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply